Mutlaka gidilmesi gereken yerler

#1
Helsinki’ye kesinlikle gitmelisiniz. Çok öyle majestik bir güzelliği olduğundan değil ama Tampere’de bulamayacağınız pek çok şeyi orada bulacaksınız.

Finlandiya’nın en kuzeyi kuzey kutup çizgisini geçmekte. (Lapland bölgesindeki) “Rovaniemi” adındaki kente Tampere’ye trenle yaklaşık 10 saatte ulaşabilirsiniz, fakat “aurora borealis”in görülmesi ve Noel Baba’nın yaşadığı kent olması sebebiyle gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Yolculuk herhangi bir uluslar arası yolculuk kadar pahalı olur onu da unutmayın.

Finlandiya’nın resmi Noel kenti olan Turku’yu Noel zamanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Atmosfer çok güzel ve özel gösteriler sunuluyor. Genelde bu zamanlarda Turku’ya gezi düzenlenir, geç kalmadan dahil olmalısınız.

Ayrıca bahar döneminde iseniz, yine Turku’ya gidebilirsiniz, kendisi Finlandiya’nın Antalya’sıdır.

Finlandiya’nın Turku ya da Helsinki şehrinden İsveç’e giden büyük yolcu gemileri bulunmakta. Bunlarla 1 gün içerisinde Stockholm’e varabilirsiniz. Okulda da genellikle İsveç gezisi düzenlenir, bunlara katılmak da yapacağınız en iyi gezilerden birini yaşamanızı sağlayabilir. Gemi içerisindeki tax free marketler ise ucuz alışveriş için birebirdir. Eğer Şengen vizesi aldıysanız İsveç’e girişinizde hiçbir problem olmayacaktır. Aynı zamanda 2006 Aralık ayından bu yana da Estonya, Letonya ve Litvanya da Şengen’e dahil oldu ve bu ülkeleri de vizesiz ziyaret etme imkanı sunuldu. Ayrıca üniversitenin öğrenci birliği (TAMY) Ekim tatilinde Rusya’ya gezi düzenliyor.

Estonya’nın başkenti Talinn’e Helsinki’den gemi ile çok kısa bir sürede gidebilirsiniz. Talinn alışveriş yapmak için Finlandiya’dan daha ucuz.

Letonya’nın Riga kentine ise zaman zaman 1 €’ya bile uçak bileti bulunabilir. Bunlar internetten araştırılıp yakalanmalıdır. Riga’daki hosteller da çok pahalı değildir. Bunların bilgilerine ulaşmak için öğrenci rehberinizden yardım isteyin çünkü bilgiler genelde Fince’dir.
 
Üst