Erasmusa gideceklere tavsiyeler

#1
1. Uçak biletlerini almadan önce vizeyi araştırın.

Bazı ülkeler vize verirken uçak bileti istiyor. Bazıları istemiyor ve vize vermesi zor olan ülkeler de var. Bunun için eğer uçak biletinizi isteyen ülkeden vize alacaksanız vize tarihinize en olası tarihlerde uçak bileti alın. Ama vizeyi vermek için uçak bileti istemiyorsa gideceğiniz ülke, vizeyi almadan uçak biletinizi almayın.


2. Valizini olabildiğince minimal doldurun.

Annenizin yaptığı yemekler olmadan yaşamıyorsanız diğer şeyleri çıkartmanız lazım :). Gideceğiniz yerin de marketleri, parfümerileri olduğunu unutmayın. Yani gideceğiniz ülkede pahalı da olsa pirinç, makarna,turşu, hazır çoba ve istemediğiniz kadar yiyecek bulabileceğinizi unutmayın. bunun gibi yiyecekler yerine fotoğraf makinenizi, günlüğünüzü koyun. Ne kadar az eşyalı valizle giderseniz sizin için o kadar iyi olacaktır!

3. Yanınızda birden fazla boş bellek götürün.

uçaktan iner inmez fotoğraf çekmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Fotoğraf çekmeyi sevmiyor olsanız bile bu maceranızda ilk defa yaptığınız her şeyin fotoğrafını çekin ve ölümsüzleştirin. Bu sizin ilk uçağa binişiniz, ilk yabancı bir dil konuşuşunuz, ilk yurtdışına çıkışınız ya da ailenizden ilk kez uzak kalışınız olabilir. Ve daha binlerce anıları ve ilkleri yıllar sonra hatırlamak isteyeceksiniz. Döndüğünüz zaman size çok güzel hissettirecek bu değerli anıları mutlaka biriktirin.

4. Gideceğiniz ülkenin iklimini önceden araştırın.

Aslında bu valiz hazırlığınızda ilk kuralınız olmalı. Yani götüreceğiniz ayakkabı, giysiler her şey buna bağlı. Yani 5 aylık ya da daha fazla bir süre için gidiyorsanız yanınıza hem kışlık hem yazlık kıyafetler almanız gerekiyor. Aralarda Türkiye’ye dönmenin çok nadir olduğunu düşünürsek valizinizi her iki mevsim için de doldurmanız gerekiyor.
Güz dönemi gidenler için çoğunlukla kışlık kıyafetler söz konusu olur. Ancak gideceğiniz ülke İtalya ya da İspanya gibi sıcak ülkelerse ilk birkaç ayda yazlık kıyafetlere de ihtiyacınız olacaktır.
Bahar döneminde gidenlerin ise yine 1 ya da 1,5 ay kadar bir süre için yazlık kıyafetlere ihtiyaçları olacaktır. Ancak İskandinav ülkelerine ya da batı Avrupa’ya gidenler için kışlık kıyafetlerin fazla olması kesinlikle gerekli.

5. Seyahatleriniz için küçük bir el çantası edinin.

Erasmus yaptığınız zaman büyük ihtimalle diğer ülkeleri de görmek isteyeceksinizdir ki Avrupa içi ulaşım çok kolay ve ucuz olduğundan göreceksiniz de. Bunun için ucuz havayolu şirketlerinin valiz kabul ederken ekstra para istediklerini yani bizdeki gibi 15 kg hakkınızın olmadığını bilmelisiniz.
El bagajınızın ücretsiz ve 8 kg olduğunu ve bunun için de yanınızda el valizi boyutlarında bir çantanız olması gerektiğini söylemeliyim. Gideceğiniz her yere bu küçük seyahat çantasıyla çok rahat yolculuk edebilirsiniz. Size tavsiyem ise tekerlekli valizleri kolay bulsam da taşınması ve hafif olması sebebiyle kumaştan ve katlanıp küçük bir çanta haline gelen valizleri tercih etmenizdir.


6. Ailenizin ve arkadaşlarınızın Skype ve Messenger gibi görüntülü konuşma uygulamaları edinmelerini sağlayın.


Her ne kadar ”ailemi özlemem” diyenlerden olsanız da uzaklardan görmek istersiniz diye en kolay ve iyi şekilde sevdiklerinizle görüşme olanağı sağlayan görüntülü konuşma aplikasyonları sizin için çok kullanışlı olacaktır.
Avrupa’da çoğunlukla her kafede ve büyük alanlarda ücretsiz kablosuz ağ bulabilirsiniz. Gideceğiniz ülkeye ait hat almadığınız sürece de aramalarınızı internet aracılığıyla yapacağınız için bu şekilde iletişim sizin için en önemli seçenek olacaktır.
Bu sene yapılan bir yenilikle ise Avrupa’nın herhangi bir şehrinde aldığınız hattı diğer Avrupa ülkelerinde de kullanabileceksiniz ve normal aramaların yurtdışına çok pahalı olduğunu bilmelisiniz. Yani bu şekilde eğer sadece internet paketi yaparsanız da her yerden ulaşılabilir olabilirsiniz.

7. Yanınıza Türkiye’ye özgü birkaç küçük hediyelik alın.

Bunlar magnet, anahtarlık, biblo, küçük boyutlarda bayraklar, çakmak ya da kalem gibi şeyler olabilir. Bunları ilerde edineceğiniz çok değerli arkadaşlarınıza anı olarak verebilirsiniz. İnanın çok değerli ve unutulmayacak şeyler olacaklardır. Yöresel birkaç kıyafet, patik veya şal gibi ya da el emeği yapılan dantel, takı-toka tarzı şeyler olursa çok daha değerli ve unutulmaz olacaklardır.
Bir diğer tavsiyem ise birçoğunuzun çoktan düşündüğü Türk mutfağından taşınabilir lezzetler götürmeniz. Türk kahvesi küçük bir fincan ve cezve, Türk çayı veya sahlep, lokum-cezerye ya da hafif olsun diye pişmaniye, bulgur, kuru baklava (ki bunu çok merak ettiklerine emin olabilirsiniz) gibi lezzetler götürebilirsiniz. Türk mutfağının çok lezzetli ve meşhur olduğunu çoğu Avrupa ülkesi biliyor bunun için bu lezzetleri tatmaya hevesli olacaklardır.


8. Avrupa içi gezilerinizde kullanabileceğiniz telefon aplikasyonlarını indirin.


Bu aplikasyonları sadece gezilerde değil, gittiğiniz ülkeye alışana kadar ilk hafta da kullanabilirsiniz. Örneğin çevrimdışı kullanılabilen harita uygulamaları, ucuz uçak bileti şirketlerinin uygulamaları (bu uygulamalar kampanyalardan haberdar olmanız açısından çok yardımcı olacaktır.), aynı şekilde otobüs şirketlerinin de uygulamalarını indirmenizde faydalı olacaktır.
 
#2
ISIC kartı çıkartmayı unutmayın!
ISIC nedir? ISIC İngilizce'de International Student Identity Card veya türkçede Ulusarası Öğrenci Kimlik Kartı’dır. Peki, ISIC kartı ne işe yarar? ISIC Kartına sahipseniz yaklaşık 130 farklı ülkede 150.000’den fazla öğrenci indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Avrupa’nın çoğu şehirlerinde ISIC kartı ile indirimli ulaşım kartı ve Erasmus kurumuyla anlaşmalı marketlerde alışveriş yaparken indirimli gıda ürünleri alabilirsiniz. Böylece cebinizde daha fazla para kalabilir.
(buda benden tavsiye)
 
#3
Bunun yanında ;
Sadece İngilizce'yi değil bulunduğunuz ülkenin dilini veya ikinci bir dil öğrenmeye çalışın!
Muhtemelen üniversitede ders göreceğiniz dil İngilizce'dir. Bu ne anlama gelir? İster istemez İngilizce dilini geliştireceksiniz. Üstelik yeni arkadaşlarınızla da İngilizce konuşacaksınız. Tabii yeni arkadaşlarınız farklı ülkelerden gelip farklı ana dilleri konuşuyor olacaklardır. Böylelikle İngilizce hariç bir dil daha öğrenme şansınız var ve tavsiyemiz bu durumdan yararlanmanız. “Bir dil bir insan iki dil iki insandır“ sözü boşa söylenmemiş sonuçta.
 
Üst