İsviçrenin Dünya çapında başarılı üniversiteleri

admin

Administrator
Yönetici
#1
Hemen şehirlere bölerek bu önemli üniversitelerden bahsedelim.

Zürih
Zürih, İsviçre’nin en kalabalık şehri ve iki önemli üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bunlar;

  • Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü (Dünya sıralamasında, ilk 20’de bulunuyor, aynı zamanda Albert Einstein’ın mezun olduğu üniversite)
  • Ve Zürih Üniversitesi (o da ilk 55’de.)
Biraz da bu üniversitelerin katkısından olsa gerek pek çok büyük teknoloji şirketinin ve bankanın ana büroları bu şehirde bulunuyor. Bu da öğrenciler için staj olanaklarının çokluğuna işaret ediyor.

Cenevre
Cenevre, İsviçre’nin en göz önündeki şehirlerinden biri ve pek çok sosyal toplum örgütünün (UNICEF, WHO, UNHCR, ICRC vb.) ve Birleşmiş Milletler’in ana ofisleri burada bulunuyor. Bu da şehri oldukça önemli kılıyor. Şehrin en büyük üniversitesi, Kalvinizm akımına da ev sahipliği yapan Cenevre Üniversitesi (kendisi ilk 60’da).

Basel
Nedeyse Fransa ve Almanya sınırları dâhilinde bulunan Basel, ülke sanayisinin büyük bir bölümünü sınırlarında bulunduruyor. Bu da ekonomik açıdan bu kantonu oldukça önemli bir yere sokuyor. Burada Basel Üniversitesi bulunmakta. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında 87. sırada.

Lozan
Şu günlerde “yapay beyin projesi”yle dikkatleri üzerine çekmiş olan Lozan Politeknik Üniversitesi dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında. Ayrıca bu kanton, ilk 300’deki Lozan Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmakta. Küçük bir alana kurulmuş olan Lozan’nın en bilinen özelliği öğrenci şehri olması. Şehirdeki öğrenci sayısı gerçekten de çok fazla ve buna bağlı olarak yapılabilecek etkinlikler de diğer pek çok şehre göre daha kapsamlı. Elbette UEFA gibi birkaç örgütün ana ofislerinin de burada konuşlandığını belirtmekte de fayda var.

Bern
İşte İsviçre’nin başkenti… Pek çok kişinin bildiğinin aksine ülkenin başkenti Zürih değil, Bern. Elbette burada da, ilk 200’deki Bern Üniversitesi var. Einstein her ne kadar Zürih’den mezun olmuş olsa da, Bern’de bir süre oturmuş, dilerseniz evini ziyaret edebiliyorsunuz.

Neuchâtel
Ülkenin bir diğer önemli üniversitesi de Neuchâtel’de bulunan Neuchâtel Üniversitesi. Burada da özellikle Fransızca ve İngilizce dillerinde eğitim alabilir, doğal güzelliklerin tadını çıkartabilirsiniz.

Elbette bu saydığım devlet üniversitelerinin yanı sıra ülkedeki pek çok başka başarılı üniversite ve enstitü de eğitim sektöründe en önlerde yer alıyor.

Bu kadar küçük bir ülke için, başarılı üniversite sayısı oldukça fazla değil mi? Bu durumun bir başka artısı, ülke küçük olduğu için aynı anda pek çok üniversiteden ders alabilme olanağına sahip olmanız. Örneğin Cenevre’de Radyo Televizyon okurken, Cenevre’ye 35dakika mesafedeki Lozan’da, bir başka üniversitede ek derslere katılabilirsiniz.
 
Üst